2021 Yılı Web Tasarım Trendleri

Tasarımların ve özgün düşüncelerin dünyaya yön verdiği düşünüldüğünde 2021 yılında özgür düşüncenin en ileri adımı olan web tasarım sektöründe yaratıcılık büyük gelişme kaydedecek gibi. Tespit edilen evrenin büyüme hızına neredeyse denk gelecek şekilde sonsuz büyümeye devam eden online dünya da gelecek yıla damga vurması beklenen önemli konu başlıkları şimdiden şekillenmeye başlamış durumda.

Türkiye’nin en iyi web tasarım şirketlerinden biri olan birNC’ye göre 2021 yılı web tasarım trendleri neler olacak?
_________________________________________________

2018 mobil uyumlu web tasarım örnek

Mobil Arayüzler ve Uygulamalar İçin Özel Yaklaşım

Mobil cihazların ekranlarında yaşanan önemli değişiklikler bu alanda pek çok değişimi de beraberinde getirmek zorunda. Kavisli esnek 6.1’ ve çok daha fazlası ile web teknolojilerini en çok zorlayan konuların başında gelen durum. Zira bu nedenle pek çok büyük internet şirketi yayımladıkları içeriklerde mobil ekranlara uyum sağlayacak şekilde yeni önlemler almıştır. Bu yönü ile bakıldığında 2018 yılında mobil ara yüzlere yeterince önem vermeyen sitelerin yavaş yavaş listeden silinmesi kaçınılmaz olacak.

İllüstrasyon Alanında Beklenen Gelişmeler

Web siteler artık içeriğinde zengin görseller olmadan ziyaretçi çekemiyor. Tüm bu gelişmelere ek olarak yakın zamanda hayatımıza giren orijinal fotoğraf ihtiyacı yakında tamamen hayatımızın merkezine girecek. Çünkü hali hazırda sitelerin içeriğinde özgün olmayan fotoğraflar çok büyük önem taşımıyor. Fakat sızan diyaloglar doğruysa 2018 yılında Google fotoğraflar konusunda da özgünlük arayışına girecek gibi görünüyor. 2018 Yılında web sitelerinde yayımlanan her makale için beklenen sıcak ve gerçeği yansıtan fotoğraflar. Gelecek yıl beklenen en önemli gelişmeler arasında yer alan grafik ve hareketli ikonlar şimdiden internet sitelerinde yer almaya başlamış durumda. Gelecekte söz konusu hareketli grafiklerin neye mal olacağı henüz bir muamma çünkü geçmişte hareketli flash içerikler sitelerden kısa süre içinde talep görmediği için silinip gitti.

Otantik Bir Bakış Açısı

2021 yılı trendleri düşünüldüğünde otantik görünüm şüphesiz liste başı değişiklikler arasında yer alacak. Çünkü benzer içeriklerin benzer yapıların yığılmaya başladığının farkında olan Google bu alanda erkenden önlem almayı planlıyor. Bu nokta da asıl sorun Facebook ile girilen yarış da. Çünkü Facebook gün içinde edindiği online üye sayısı ve minimum üye sayısının %80 içerik üretmesine karşın web sitelerini içinde barındıran Google bu kadar büyük bir güncelleme alamıyor.

Bu yarışta öne çıkabilmek için Facebook özgünlüğünü ve çabukluğunu yakalamak isteyen Google bu yönü ile web siteleri daha çok sıkıştıracağa benziyor. Hali hazırda amatör fotoğrafların %80 oranda sosyal medya platformlarında yer aldığı düşünüldüğünde Google her geçen gün elindeki fotoğraf alt yapısını kaybetmeye devam ediyor.

Videolar ve Yeni Yılda Belirleyici Unsurlar

İnternet söz konusu olduğunda web siteleri üretim konusunda olmasa da barındırma anlamında video servislerinin fazlaca bulunduğu bir nokta. Dünyanın en büyük video sağlayıcısı ve depolayıcısı olan Google bu alanda sorun yaşamayan bir nokta da. Fakat web site sahiplerinin kolaya kaçması sadece fotoğraf ve makaleden ilerleme düşüncesi çeşitliliği ve zenginliği azaltan unsurlardan. Gelişen teknoloji ile insanların hayata bakış açılarının değişmesi artık insanları okumaktan daha çok izlemeye sevk ediyor. Bu yönü ile bakıldığında izlemenin daha pratik olduğu çağımızda web siteleri eğer video üretemezse sadece yazarak ve görseller ile çok fazla ayakta kalabilecek durumda değil.

Son yıllarda trendin Youtuber kavramına kaymasına neden olan Google hamleleri aslında bir bakıma bu alanı 2021 yılında tam manası ile sosyal medyaya çevirme çabalarının eseri olarak algılanıyor. Yeni yılda daha çok video üretimi bu nedenle ciddi bir ihtiyaca dönüşebilir.

Web Tasarımında Sayfa İçi Hareketlilik

Sayfa İçi Hareket ve Değişim Unsurları

Sayfa içi gelişmeler özellikle kaydırma ve sayfanın başlangıç ve bitiş bölümleri büyük bir değişim yaşamış durumda. Artık pek çok web sitesi bir içeriğin bittiği nokta da diğer içeriğin başlamasını istiyor. Bu durum hem daha çok hit hem de daha çok kazanç anlamını taşıyor. Fakat bu durum gelecek yılın trendleri arasında görülmüyor. Çünkü söz konusu sistem özellikle mobil cihazların ram kapasitelerinin zorlanmasına neden olabiliyor. Bir anda sayfa da yer alan tüm öğelerin yüklenmeye çalışılması telefonlarda yavaşlama ve söz konusu sayfalardan uzaklaşma sonucunu ortaya çıkartıyor.

Sayfa içi değişikliklerde yeni yılda daha çok derinlik ve üçüncü boyut hissi bekleniyor. Çünkü kullanıcılar artık grafiklerin daha yüksek olduğu gözlerde gerçek hayatın canlanabildiği bir ekrana bakmayı tercih ediyor. Aslında bu bile teknolojinin 5 yıl sonraki trendlerini anlamak için yeterli. 3 boyutlu izleme seçeneği sunan yeni gözlükler ile artık kişiler televizyon ve bilgisayar gibi farklı ihtiyaçlardan kurtulmak istiyor. İçeriklerin tamamen tek ekranda kişiye özel olabileceği 3 boyutlu sitelerin yakın zamanda trend olması hiç şüphesiz. Fakat bu gidişi erken fark eden siteler bakalım bu nokta da hızlı davranabilecek mi?

Sizi Anlayan UI – UX Duyarlı Tasarımlar


Çok uzun süredir Google internet kullanıcılarını anlamaya çalışıyor. Çünkü 5 milyar insanın yer aldığı bir platformu anlamak ve şekillendirmek dünyaya hükmetmek anlamını taşıyor. Bugün gelinen nokta da Google tüm servislerini kapatıp sektörden çekilse yaşanacak kargaşa ve sıralama sorunu uzun süre düzenin yeniden sağlanmasını imkansız kılacaktır. Hali hazırda kalitesiz içeriklerden oluştuğu düşünülen internet verileri denetimin olmadığı ve kontrolün yapılmadığı bir ortamda kısa sürede bilgiden çok kirlenmiş bilgi yığınını ifade edecektir.

İşte bu nedenle → Ux ve Ui tasarım kavramının tavan yapacağı yıl 2021’dir. UX kavramı bir tasarımın işleyiş özelliklerini, hızını, teknolojik yeterliliğini içerik ve müşteri deneyimini merkeze alır. UI kavramı ise bir tasarımın dış görünüşünü yani arayüz özelliklerini kapsar. Estetik detaylar ve görünüme dair her şeyi bu yenilikçi anlayışla aktaracak olan web tasarım firmaları sektörün gidişini belirleyecek ve büyük fark yaratacaktır.

SEO Uyumlu Tasarım Yazılım ve Google Kalite Yönergeleri

Arama motorlarının web sitelerinde istediği kullanıcı dostu konsept ve alt yapı kurgusunun hayal edilerek, site ziyaretçilerinin aradığını hemen bulması ve sitenin ilgili sektörle alakalı bilinen en doğru bilgiyi yalın ve amaca uygun bir şekilde ziyaretçilere vermesi olgularının birleştirilmesiyle oluşturulan tasarım çalışmalarının hepsine SEO uyumlu web tasarım denir. Sizce de artık gerekli önemi anlanarak SEO uyumluluk kriteri 2021 yılında yükselen bir ivmeye sahip olmayacak mı? Bizce kesinlikle evet. 2021 yılında web sitesi tasarımında SEO faktörü olmazsa olmaz kriter olacak.

Sebebi: 2020 yılında dünyada infial yaratan Covid 19 salgını, yüz yüze iletişim çağının kapandığını yeni bir dünya düzeninin kendiliğinden dijital dünyada oluştuğunu göstermektedir. Dijital dünyadaki bu hareketliliğin 2021 yılında web sitelerindeki trendlerini etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Dünya devi Google arama motorunun ilk sayfalarda konum elde etmek için savaş verecek her sektördeki web sitelerini nasıl konumlandıracağını birNC web tasarım firması olarak bizlerde merakla bekliyoruz. Zira ilk sayfada 10 web sitesi var ancak her sektörde rekabet edecek yüzlerce firma gerekli Google kalite yönergelerini web sitelerinde sağlayarak → SEO uyumlu web tasarım kriterlerine dikkat edecektir.

2022 web tasarım trendlerine göz atmayı unutmayın…
https://www.birnc.com.tr/web/2022-web-tasarim-trendleri/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s