Web Sitesi Gerekli midir, Zorunlu mudur?

Kanunlara göre her firmanın bir web sitesi kullanması şart. Ticari faaliyeti bulunan her işletme yeni kanun gereği bir internet sitesi kullanmak zorunda. Dolayısıyla bu zorunluluk küçük büyük fark etmeksizin tüm işletmeleri kapsıyor, durum böyle olunca da küçük işletme ile büyük işletme arasındaki farkı kapatmaya yardımcı en büyük öğeler web siteler oluyor.

Mutlaka okumalısınız…
Web Sitesi Nedir ve Ne İşe Yarar?
► https://www.birnc.com.tr/web/web-sitesi-nedir-ne-ise-yarar/
 
Ticari faaliyetlerin belirleyiciliğini ortadan kaldırmaya veya rekabeti dengede tutmaya yönelik atılabilecek en önemli adımlardan birisi olarak karşımıza çıkan web siteler, küçük işletme ile büyük işletme arasındaki farkı nasıl kapatıyor, firmalar için modern internet sitesi projesi neden gereklidir beraber inceleyelim.

Web Siteleriyle Güven Kazanmak
 
“Web sitesi neden gereklidir sorusuna ek olarak verilebilecek cevaplardan bir tanesi de kaliteyi temsilen güven aşılamak.”
 
Teknoloji ve mobil cihaz çağında yaşıyor olmamız nedeniyle elektronik ve teknolojik ürünlerin satışı temini veya web içeriklerinin yayınlanmasına dair birçok platform bulunurken haliyle insanlarda da hangisine güveneceğiz düşüncesi yer edinmiştir. Bu durumlarda kişiler markayı arama motorlarında aratmakta ve hali hazırda kullanmakta oldukları bir siteleri veya temsil ettikleri site adına bir kuruluş var mı araştırmaktadırlar. Bu sayede markaya olan güven artarken, satış oranlarına da yansıtılmış olur. Bu cevap internet sitesi neden gereklidir? sorusuna tek başına yeterli olabileceği gibi web tasarım üzerinden de konuşmak mantıklı olacaktır.

Web Siteleriyle Saygınlık Kazanmak
 
Tasarımın özgünlüğü ve kalitesi, markaya olan saygınlığı artırmaya yardımcı olacaktır. Taklit olduğu açıkça belli olan, özgün olmayan bu web sitesi tasarımları yer alınan sektörde de saygınlığa ve itibara zarar verecektir. Dolayısıyla manevi bakımdan da web sitesi gereklidir demek mümkün.
 
Türkiye’ye web tasarım konusunda hizmet veren en kaliteli şirketlerinden biri olan ve müşterilerine bilgi verme açısından en ünlü ajansı konumunda bulunan birNC Ajans, internet siteleri; web site tasarımı açısından da kullanılan renkler açısından da farklılık yaratmalı. Seçimler ile markaya ait renk ve duygu tonu oluşturulmalıdır.” demektedir. Bu bilgiler ışığında da web sitesi neden gereklidir sorusuna, web tasarım sektörünün içinde bulunan kreatif, önemli ajanslarından birNC ile mantıklı bir cevap verilmiş olur.

birnc.com.tr

Web Sitesinin En Önemli Faydası Nedir?
 
Ürünlerin satışı, bulundurulması, reklam faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi veya üretilmesine ait hangi süreçten bahsediyor olursak olalım, elde olan her şeyin direkt satışa çevrilme ihtimali veya gerekli kitlesel pazarın yaratılması açısından da önemli olan web sitesi, tasarım ve kullanılan yöntemleri açısından da farklılık yaratarak, kitlelere ulaşmayı sağlayabilir. Önceleri yapılan sitelere farkla, yönetim panelli, kullanıcı panelli veya birçok başka özellikleri bulunan web siteler sektörde yer alırken, tek düzene ve basit web siteler de çöp site olarak arama motorlarına gömülmüş durumdadır.
 
Yukarıda anlatılanlara ek olarak web siteleri neden gereklidir? sorusuna verilecek belki de son yanıt müşterilerinizle tekrar iletişim kurabilmek. Özellikle sosyal medya platformlarıyla tetiklenen web sitesi paylaşımları yoğun ilgi görürken arama motorları tarafından da sevilmektedir. Özellikle tasarımsal ve kodsal anlamda yeterli olan siteler, arama motorları tarafından daha çok sevilmektedir. Hal böyle olunca işletmelerin arama motorlarından bulunması kolaylaştırılmakta ve işletmelere olan erişimin hızlandırılmasına yönelik adımlar atılmaktadır.
 
Ek olarak içeriklerde de bu arama motoru optimizasyonlarına dikkat edildiği takdir de işletmeler için karlılık getirebilir, ibaresini kullanmak doğru olacaktır. Yukarıda yazılanlardan anlaşılacağı üzere şuan birçok işletme bahsi geçen adımları birebir uygulayarak kazançlar sağlamakta ve işletmelerini büyütme yolundadırlar.

Web Sitesi Zorunluluğu
 
Web sitesi zorunluluğu kanunu değişerek şirketlerin web sitesi kurma zorunluluğu, tescil işlemlerine ilişkin şartlar, kanun dışı hareket eden tacirlere uygulanacak cezalar, ticari davalar ve anonim şirketlere ilişkin bazı hükümleri yeniden düzenlendi. Yeni kanuna göre her tacir web sitesi oluşturmak zorunda değil ama web sitesi kurmak sorumluluğuna tabi olan tacirler, işletmeleri ile ilgili bilgileri oluşturdukları web sitesinden kesinlikle bildirmek mecburiyetindedir.
 
Web Sitesi Zorunluluğu Kapsamında Olan Kuruluşlar
 
Web sitesi zorunluluğu kanunundaki değişiklik bütün şirketlerin denetime tabi tutulması maddesindeki değişiklikle alakalı.

Türk Ticaret Kanunu’nun önceki kurallarına göre büyük-küçük-orta ölçekli, halka açık olan-olmayan, hisse senetleri borsada işlem gören-görmeyen, özel-kamu sektörüne dahil tüm anonim şirketler internet sitesi kurma zorunluluğu denetimine tabi olacaklardı. Hiçbir anonim şirket bu denetim dışı tutulmamıştı. Ayrıca anonim şirketleriyle birlikte, limited ve komandit şirketlerin de denetime tabi olacağı bildirilmişti.
 
Web sitesi zorunluluğu denetimine tabi olan kuruluşların kapsamı, tüm kuruluşları kapsamayacak şekilde değiştirildi. 6102 sayılı kanunun 397. maddesinin 1. ve 2. fıkraları aşağıdaki şekilde revize edilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
 
✦ 1- Dördüncü fıkra uyarınca denetime tabi olan anonim şirketlerin ve şirketler topluluğunun finansal tabloları denetçi tarafından, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yayımlanan uluslararası denetim standartlarıyla uyumlu Türkiye Denetim Standartlarına göre denetlenir. Yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu içinde yer alan finansal bilgilerin, denetlenen finansal tablolar ile tutarlı olup olmadığı ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığı da denetim kapsamı içindedir.
 
✦ 2- Denetime tabi olanlar, hazırlanmış olan finansal tablolarının denetimden geçip geçmediğini, denetimden geçmiş ise denetçi görüşünü ilgili finansal tablonun başlığında açıkça belirtmek zorundadır. Bu hüküm, yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu için de aynı şekilde uygulanır. Denetime tabi olduğu halde, denetlettirilmemiş finansal tablolar ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu, düzenlenmemiş hükmündedir.
 
Eklenen Fıkra: 398. madde kapsamında denetime tabi olacak kuruluşlar Bakanlar Kurulu tarafından belirlenir.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

“Web Sitesi Gereklilik midir ve Zorunluluk mudur?” konulu birNC’nin hazırladığı bu yazıda gördüğünüz tüm hataları info@birnc.com.tr mail adresine ileterek okuyuculara eksiksiz bir yazı sunulmasına destek olmuş olursunuz. Okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s