profesyonel web tasarım

Profesyonel Web Tasarım Nedir?

Klasik web tasarımı hizmet süreçlerindeki etkinliği artırmak anlamına gelen profesyonel web tasarım kavramı; emek, zaman, ücret ilişkilerine de etki ederek web tasarım fiyatlarındaki değişimin en önemli özelliklerin biridir.

birNC’ye göre profesyonel web tasarım ne demek? Yapılan bir web projesini daha etkin kılmak için web sitesi tasarımı ve yazılım işini gerekleri ile yapan firmayla hizmet ve altyapı özelliklerinin bütünleştirilmesidir.

Web sitesi işinin gerekleri ile işi yapanın özellikleri arasında açık oluşmaya başlaması, fayda sağlayan web sitesi etkinliğinin azalması ve web sitesinin değişme gereksinimi olgusunun artması anlamına gelmektedir.

Profesyonel web sitesi sahipleri hedef kitlelerine bilgiler, kaynaklar ve bunların sağladığı olanaklar açısından bağımlıyken, hedef kitle de web sitesi sahiplerine sağladığı iş olanakları açısından bağımlıdır. birNC ekibinin fikrine göre firmaların hedef kitlelerine uyum biçimleri çok değişik olabilir. Ancak, etki-tepki ilkesinden hareket edilirse firmalar müşterileri ile bir geri bildirim ilişkisi içinde olmaları gereği ortaya çıkmaktadır.

Web Tasarımda Profesyonellik
Web Tasarımda Profesyonellik

Web tasarım müşterisi; kısıtlamalar, koşullar, sorunlar ve fırsatlar gibi birbirleriyle zıt yönlerde çalışan güçlerin bir arada bulunduğu bir ekonomik kaynaktır. Müşteri farklılıkları her web tasarım ajansını aynı derecede ve aynı şekilde etkilememektedir.

Müşteriden yeterince bilgi alabilen profesyonel web tasarım firmaları daha büyük etkinlikler, kreatif çalışmalar ve farklılıklar göstererek olumsuzluklardan sıyrılabilirler.

birNC gibi marka imaj yönetimi, interaktif web tasarımı, mobil uygulamalar, e-ticaret ve profesyonel SEO vb. hizmet iş kültürü oturmuş markalar, profesyonellik kavramına değer katarak bu ünvanı hizmetlerinin önünde kullanmaya layık görülürler. Bunu sağlayan ise sadece müşteri memnuniyetidir.

Profesyonel Web Tasarım Kavramını Neler Oluşturur?

İşletmeler veya bireysel kullanıcılar için bir web sitesi olmazsa olmazlar arasında. Faaliyetlerinizi belirtmek, kitlenizi oluşturmak veya hali hazır da pazar içerisinde yer alan müşterilerinize kurumsal bir işletmeden hizmet aldıkları hissini yaratmak olsun, hangi yönden bakacak olursak olalım internetin önemi oldukça fazla.

Tekdüze tasarımlar ve içerikler yerine farklı ve güncel içerikler ile oluşturulması gereken bu sayfaların günümüz ihtiyaçları doğrultusunda özel web tasarımı kavramına dönüşmesi sürecini birNC sizler için şöyle özetledi.

Farklı olmak isterken aynılaşmak…

Görsel kalite açısından ele alınan trendler, daima kitleyi yakalamak ve oluşturmak konusunda önemlidir. Ziyaretçi sayısını artırmış trend ve içeriklerin kullanımı bu noktada hemen hemen her işletme ve sayfa için geçerli olacaktır. Ancak içeriklerin birbirlerine kopya olacak şekilde sayfadan sayfaya dolaştırılması, farklı olmak isterken aynılaşmak olarak açıklayabileceğimiz bir sürecin başlangıcıdır.

Bir web sayfasını profesyonel ve özel yapan, tasarım trendlerinin farklı açılardan örgülenerek inşa edilmesi gerektiğidir.

Profesyonel Web Tasarım Ajansı
Profesyonel Web Tasarım Ajansı

Materyalleri analiz edin, kitleye hitap eden materyalleri tercih edin…

Özel web tasarım olarak adlandırılan kuruma veya kişiye özel sayfa tasarımlarının, tamamına yakınında görülen bir problem aslında bu. Bir başka site içerisinde kullanılmış menü ikonları, sizin siteniz ve kitleniz için uyumlu olmayabilir. Bir hosting firması için yapılmış menü ikonları, kişisel web sayfası bulunanlar için uygun olmamakla beraber oldukça da mantıksız duracaktır. Ayrıca işletmenizin faaliyetlerini veya bireysel web sayfanızın amacını yansıtacak ikonları ve menü butonlarını tercih etmeniz hem marka bilinirliğini sağlayacak hem de özel web tasarım denilen hadiseye geçişinizin başarıyla sağlandığını kanıtlayacaktır.

Haklarınızı ve ihlal bildirimlerinizi özelleştirin…

Bir web sayfası görselleriyle olduğu kadar bünyesinde barındırdığı metin içerikleriyle de özgün olmalıdır. ► SEO hizmeti için etkili ve önemli olduğu bilinen bu durumun yanı sıra, genellikle footer kısmı olarak adlandırılan ve aidiyet-ihlal bildiren bu kısımların da özgün olması gerekmektedir. İşletme içi ve dışı ihlali veya aidiyeti bildiren bu yazıların size özel olması, tüketiciye ve ziyaretçilere kurumsallık olgusunun yansıtılmasında önem arz etmektedir.

Özenilen olun, sıradan bir fark yaratmayın…

Tasarım trendleri adına özel web tasarım olgusunu yaratabilecek bir hadise de rakiplerinizi özendirmektir. İster tasarımcı isterseniz hizmet alan tarafta olun, özenilen olmak zorundasınız. Fark yaratmak adına yapılmış küçük dokunuşlar yerine, sektöre yön veren rüzgar olmayı tercih edin. Unutmayın ki karşılığını hem uzun hem kısa vadede gerek marka imajı gerekse maddi yönden alacaksınız.

Hazır sistemlerden kaçının, her şeyiyle özel içerik bulundurun…

Web sitesi belirli hazır platformlar ve içerikler ile dakikalar içerisinde oluşturulabilecek bir kavram, bir yerde doğru. Ancak farklılaşmayı yaratan ve özel web tasarım içeriğini bulunduran web sitesi daima bir adım önde. Kullanacağınız materyal kadar önem arz eden bu durum, görsel kalifiyeliği gerektirmesinin dışında bir de o görselliğin altında yatan yazılımı da kapsamaktadır.

Web Tasarımda Profesyonel Çizgiler
Web Tasarımda Profesyonel Çizgiler

Alt yapı itibarıyla ve entegre eklentiler ile ele alacak olursak, tamamen profesyonel web sitesi tasarımı yerel ve uluslararası pazarda bir çok inovasyon çalışmasından daha etkilidir.

Tasarımda ve içerikte responsive olun…

Web sayfasının tasarım ve içerik açısından güncel olması ve kaliteli olması gerektiği konusunda sanıyoruz ki hem fikiriz. Ancak içerikler bünyesinde güncel olmayan bir bilgi veya kavrama yol açıyor ya da isabet ediyor ise bu konuda da responsive olabilmelisiniz. Hizmetin sağlanması veya edinilmesi hangisi söz konusu olursa olsun, yanıt vermekte zorlanmayın. İçerikte kaliteyi ve güncelliği daimi olarak sağlayın.

Profesyonel web tasarım sadece görsellikle değil, problemlere yanıt verebilmekle de mümkündür, asla unutmayın. birNC’nin profesyonel web tasarım süreçlerini hemen keşfetmek için https://www.birnc.com.tr/web-tasarim/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

birNC’nin profesyonellik kavramını açıklamaya çalıştığı bu yazıda, okuyuculara kusursuz bir yazı sunulmasına destek olmak için gördüğünüz hataları info@birnc.com.tr mail adresine bildirmenizi rica ederiz.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Profesyonel Web Tasarım Nedir?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s