Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilecek Unsurlar

Web sitesi tasarımının vazgeçilmezlerini, olmazsa olmazlarını, sektörel önemli ipuçlarını ve web tasarımlarda kusursuzluğu sağlayacak kuralları oluşturan kavramları; teknoloji çağına ve web sektörüne tam ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet veren bilişim sektörünün yükselen değeri, Türkiye’de özel web tasarım ve yazılım geliştirme işlerinin profesyonel ismi birNC Ajans, web site kullanıcıları için listeledi.

Web Sitesi Tasarımında Son Kullanıcı Faktörü – Uyumluluk

Dijital çağ web sitelerde yüksek kullanıcı deneyimine oldukça önem gösteriyor. Bu bağlamda tasarımların ister ticari isterse bireysel faaliyetler için olsun son kullanıcı nezdinde yapılması gerekiyor. Tasarımlarda arayüz olarak nitelendirdiğimiz kullanıcının buluşacağı ilk nokta olan bu kavram temelinde internet dünyasıyla çok fazla arası olmayan kişilerin dahi web sitelerinde aradıklarına kolayca erişebilmesi anlamına gelmektedir.

Karmaşık Değil – Efektif Web Sitesi Tasarımlarının Önemi

Son kullanıcı faktöründen bağımsız olmamakla beraber genel anlamda internet kullanımı ile ilişkili olan kişilerin bazı web sayfalarında yaşadığı problem olarak karşımıza çıkan karmaşık web sitesi tasarımları, kullanılabilirliği ve ulaşılabilirliği kısıtlamaktadır. Efektif web tasarımların ihtiyacını doğuran karmaşık web siteleri bu bağlamda web site tasarımlarında kararlı sadeliğin sağlanabilmesi olarak özetlenebilmektedir.

Efektif-Sade-Web-Tasarım

Web Site Tasarımında Neyi Neyle Anlatacağız Çok Önemlidir

Web sayfa tasarımlarında gerek arayüz gerekse yayınlanan içeriklerde neyi neyle anlatacağınız son derece önemlidir. Web tasarımlarda ullanılacak olan fontlardan arka planlara kadar dikkat edilmesi gereken özgün ince bir çizgi var olmalıdır. Tasarımın kullanıcıya hitabı için hedef kitlenin hareket tarzları düşünülerek uygun bir site kompozisyonu hazırlanmalıdır.

Web sitelerde ciddiyeti veya resmiyeti temsil edecek içerik kullanımlarında helvetica fontu dünya genelinde yoğun olarak kullanılırken, tasarımsal açıdan sadeliği savunan kesimlerde de bu font bir numaralı tercih olmuştur. Ek olarak internet sitesi veya sosyal medya içeriklerinde eğlenceli, hareketli bir anlayışa sahip olan tasarımların da yaygın olarak comic sans fontunu kullandıkları görülmektedir. Neyi neyle anlatacağımızı düşünürken özellikle web sitelerinde kitleye ulaşım ve pozitif imajın yaratılması konusu dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür. Bu belirtilen kriterleri web tasarım projelerinde keşfetmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

https://www.birnc.com.tr/web-sitesi-tasarimi/


Web Sitesi Tasarımındaki Sesli ve Görüntülü İçerik Kurgusu Kazandırır

İçinde bulunduğumuz çağ itibariyle tüm dijital medya platformları; müşteri, tüketici veya kullanıcıyla etkileşim içinde olmaya çalışmaktadır. Başarılı olmanın şartı olan bu etkileşim, sesli ve görüntülü içeriklerle desteklendiğinde uygulanan bu faaliyetler; yüksek oranda geri bildirim, etkileşim ve finansal açıdan da olumlu kazanımlar sağlamıştır. Web sitesi, sosyal medya veya buna benzer tüm platformlarda sesli ve görüntülü içeriklerin kullanımı ulaşılmak istenilen noktaya sizi daha kolay ulaştıracaktır demek mümkündür.

En İyi Website Tasarımları Nasıl Yapılır?

• İyi bir web sitesi projesi için öncelikle sektörel Ar-Ge çalışmaları yapılmalıdır. Web sitesinin hedef kitlesi belirlenmeli ve internet sitesinin amaca uygunluğu sağlanmalıdır.

• Web sitesini ve sektörünü en doğru şekilde temsil edecek logo belirlenmelidir.

• Ziyaretçinin siteye girdiği zaman aradığını kolayca bulabileceği bir konsept oluşturulmalıdır. Sitenin ürün/hizmetlerine göre kategori ve menüler düzenlenmelidir.

• Web sitesi tasarımının olmazsa olmazları arasında yer alan ziyaretçilerin site yetkilileri ile her an iletişim kurabilmesini sağlayacak interaktif formların aktif olması gerekmektedir.

• Sitede kullanılacak olan görsellerin web sayfasının tam olarak neresinde kullanılacağı kararlaştırılmalıdır. Sitedeki resimlerin kullanıcıya gerekli mesajları vermesi ve yol göstermesi sağlanmalıdır.

• Web tasarımlarda responsive kavramı önemsenmeli ve site içi seo kriterleri önceden düşünülerek web sitesi kurgusu yapılmalıdır.

Mutlaka okumalısınız…
Site İçi SEO Nedir, Nasıl Yapılır?
► https://www.birnc.com.tr/seo/site-ici-seo-nasil-yapilir/

• Web sitelerinde ürün ya da hizmetlerin hedef kitlelere nasıl sunulacağı ve vitrin edileceği önceden iyice analiz edilmelidir. H1, H2, H3, H4, H5, H6 tagları düşünülerek web sitesi başlıkları oluşturulmalı ve bu H etiketleri önem sırasına göre web tasarımına yerleştirilmelidir.

birNC İnteraktif Ajans

En İyi Web Sitesi Tasarımına Nasıl Sahip Olursunuz?

Profesyonel web sitesi tasarımı ve etkileyici site konseptleri için doğru web ajansını seçmek çok önemlidir. Kaliteli referansları olmayan, yetenekli ve tecrübeli bir kadrosu bulunmayan web ajanslarıyla çalışırsanız web sitesinden elde edilmesi planlanan verimin sağlanması mümkün olmayabilir.

En iyi web sitesinde olması gerekenleri keşfetmek için aşağıdaki linkte bulunan makaleleri mutlaka okuyun…

Web Tasarım ve SEO Blog

https://www.birnc.com.tr/blog/

Sektörel olarak değerlendirip, internette başarı yakalamış firmaları analiz ettiğimizde bu firmaların web sitelerinin etkileyici web tasarımlara sahip olduğunu ve modern web unsurlarını sitelerinde taşıdığını görürsünüz. Bilinçli web site sahipleri internetteki web tasarım işlerini kaliteli web firmalarına teslim ederek modern web tasarım projelerinin nimetlerinden faydalanıyorlar diyebiliriz.

birNC ve aynı nitelikteki web tasarım firmaları, profesyonel web sitesi proje geliştirme ekipleriyle etkileyici web tasarım yazılım ve ziyaretçi deneyimini yükselten web siteleri meydana getirebilmektedir. İnternette başarı sağlamak ve yeni müşterilerle tanışıp kazançlarınızı artırmak için etkileyici web tasarım projeleri üretebilecek profesyonel web tasarımı şirketleriyle çalışmanız şart!…

Türkiye’nin web tasarımı markası birNC ile profesyonel ve özel web sitesi tasarımı ve yazılım geliştirme süreçlerine başlamak için web tasarım bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilecek Unsurlar” üzerine 3 yorum

  • “Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilecek Kurallar” yazısında size en çok faydası dokunan düşünce hangisidir?

   Beğen

   • Tekrar biz yanıt verelim. Uzun vadede tek düşünülmesi gereken unsur kesinlikle “SEO Uyumlu Web Tasarım” kriteridir. Detaylı analiz etmek için konuyu bu linki ziyaret edebilirsiniz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s